понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż często służą również za ozdobę. Najczęściej takie sztachety plastikowe stawia się w nasłonecznionych elementach, w których prędko rosną i mocno się zagęszczają. Dużo uroku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek albo kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego parkanu, warunki które dominują w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same rosną, nierzadko tez ekspansywnie rozkwitają, jednak wymagają także dużo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztachety Winylowe z Bielawa mogą być niezmiernie smukłe, choć powinno się je regularnie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot zakłada się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PVC stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий