среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wówczas rozmaite kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można także siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie PCV używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na sztachetki PVC na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych upodobań forma kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz plot plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet wznosi się z głazów różnorodnego konturu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o nieregularnych układach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, żeby postać każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenia PCV z Grodziska Wielkopolskiego z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий